Obecnie internet służy nam do wielu rzeczy, nie tylko komunikujemy się poprzez niego, ale też wymieniamy się plikami czy też robimy zakupy. Od niedawna możemy nawet sprzedać swoje złoto i srebro bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu. Ale czy warto podejmować się takiego kroku i spieniężyć złoto internetowo?

Usługę skupowania metali szlachetnych przez internet proponuje nam kilka skupów złota on-line obecnych w Polsce, które powstały na naszym rynku na podobieństwo zagranicznych firm. U zachodnich sąsiadów na porządku dziennym jest sprzedaż złota przez internet. Nasi sąsiedzi są bardziej ufni i nie mają problemu z oddaniem złota do firmy znajdującej się nawet kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania.

Jak działają takie skupy złota? Każdy skup złota on-line ma swoją politykę działania, ale można uprościć wszystko do jednego schematu. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się klienta do skupu i poinformowania, że ma się złoto na sprzedaż. Drugi krok to kontakt z klientem ze strony konsultanta. Trzecim krokiem jest zamówienie dla klienta bezpłatnego kuriera, który przyjedzie i odbierze od niego przedmioty. Następnie towar dostarczany jest do siedziby firmy, tam jest wyceniany, a sama wycena jest przedstawiana klientowi. Gdy klient się na nią zgodzi, pieniądze są wysyłane przekazem pocztowym lub przelewem bankowym.

Pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to czy warto sprzedawać złoto akurat w takim skupie. Czym różni się internetowy skup złota od skupów lokalnych. Okazuje się, że skupy w internecie proponują znacznie wyższe ceny za gram złota, wszystko po to, aby zachęcić klientów z całej Polski do sprzedania swojej złotej biżuterii. Przykładowo, gdy lokalny lombard czy jubiler proponuje 60 zł za gram próby 585 (najbardziej popularna próba złota do wytwarzania biżuterii), tak skup złota on-line może zaproponować nawet o 50% więcej.

Jak zostało wspomniane, w Polsce funkcjonuje kilka skupów, które mają swoje siedziby w największych miastach Polski. Najważniejsze jest, aby wybrać dobrze firmę, której przeznaczymy swoje drogocenności. Powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, która powinna być jawna i gwarantowana, ale także na warunki sprzedaży. Wiadomo, że od momentu przekazania złota kurierowi do momentu wyceny mija trochę czasu, zatem konieczne jest, aby poznać zasady wyceny – czy do wyceny brane są ceny z dnia zamówienia kuriera, czy ceny aktualne na podstawie kursu złota. Uczciwym sposobem wyceny wydaje się być wycenianie przedmiotów na podstawie cen z dnia, kiedy klient zgłosił się do skupu, ponieważ: 1) jest on wcześniej informowany, jaką cenę dostanie; 2) doskonale wie, ile dostanie, ponieważ ta cena jest gwarantowana; 3) nie ma ryzyka, że wycena się zmieni w zależności od zmiany kursu złota.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule naszego artykułu: Tak, warto sprzedać złoto przez internet. Nie tylko możemy zyskać więcej gotówki za swoje złoto, ale jeśli nabywcą naszego złota będzie firma z ugruntowaną pozycją na rynku, której usługi rekomendują na przykład internauci, wtedy mamy pewność, że transakcja przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek.